O čem sním, když náhodou Steam Deck

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Ve Valve se přes různé pokusy s Linuxovými herními stroji a experimentálními gamepady propracovali až k novince, co Steam Deck zove se. Určitě už jste jí potkali. V zásadě jde o PC kompatibilní tablet stavěný kolem architektury AMD Zen 2 a doplněný o řadu praktických ovládacích prvků, jako jsou dotykový displej, analogové páky, d-pad, čtvero buttonů, k tomu hrstka buttonů dalších atp. To vše rozmístěné s extrémním důrazem na ergonomii, a to tak, aby se chapadlovitým stvořením z Alfa Centauri hrálo skutečně mimořádně pohodlně. Vy si na tom vylámete palce, ale to by bylo téma na jiný článek. Tohle má být o "PC hraní na cesty" tak, jak bych si ho představoval já.

O čem sním, když náhodou Steam Deck

Ale ještě než utečeme k mým fantasmagoriím, zmiňme výrobce GPD, který se v podobném rybníčku už taky trochu vyráchal. Vedle příčetných variací na téma UMPC (Ultra-mobile PC) totiž v GPD ukuchtili též GPD WinMax 2021 a GPD Win 3, budeme-li se držet x86 kompatibilních strojů. A můžeme k tomu hodit i GPD MicroPC, což je sice záležitost neherní, protože nemá prvky převzaté z gamepadů, ale pocitově to k tomu docela sedí. Oproti tabletovému pojetí SteamDecku mají tato zařízení od GPD též fyzickou klávesnici, což s mými představami, viz dále, souzní podstatně harmoničtěji.

Všechno to jsou parádní kusy hardware, ale já bych si samozřejmě přál něco úplně jiného. Řekněme, že máme možnost poradit Elonu Muskovi, ať se vykašle na dobývání vesmíru, ale ať raději napře síly k retro PC komunitě. Jak jeho miliardy využijeme? Je to prosté - ukážeme mu Toshibu Libretto 50 CT a řekneme: "Hele, Elone, udělej tohle, ale s technologiemi 21. století." (Někteří z nás by se rovnou dotázali, kde si nechal tak odborně nastřelit fešáckou kštici, ale opět, to je téma na jiný článek *autor textu si mne pleš*.)

Displej budeme chtít samozřejmě IPS, nebo možná OLED, 4:3 s rozlišením 1600x1200 (možná bych akceptoval i 16:10 s 1920x1200). Úhlopříčka cca 7 až 8 palců. Jako grafickou kartu zvolíme S3 ViRGE, a mezi ní a zobrazovadlo vložíme inteligentní scaler, který volitelně zvládne škálování celočíselně, nebo s filtrováním, ale pořádně - tzn. celočíselně do rozlišení vyššího než je nativní, a poté přeškálování zpět bilineárně a s jemným doostřením.

Coby pohonná jednotka bohatě postačí Pentium 166MHz, MMX není třeba. Na tom se nám bude plynule hýbat i Starcraft na síťovačkách. S operační pamětí můžeme hýřit, je to levné, ale jelikož budeme chtít provozovat i Windows 98, bude lépe se držet v rozumných mezích, dejme tomu 256 MB RAM, a půlku z toho rovnou obětujme na RAMdisk.

Karta zvuková je jasná, tady se spolehneme na prudce kompatibilní řešení od ESS - ES1868, kteréžto zvukovky se ostatně v noteboocích používaly. A k tomu přilepíme nějaký ohebný wavetable modul, do jehož hojné paměti budeme moci nahrát libovolné vzorky.

Úložiště bude pochopitelně formou flash paměťových čipů, v roce 2021 v notebooku nepotřebujeme rotující průser na obzoru. Takový nějaký 2GB HDD pro systém a k tomu 64GB HDD pro data, to by mohlo vyhovovat. Nesmíme zapomenout na diskety, ale nebudeme do těla vysoce přenosného přístroje cpát disketovku. Zcela postačí USB port, za kterým bude napevno číhat Gotek. Další dvojice USB portů se bude chovat zcela klasicky, a jako bonus dobře placení kluci programátorští vymyslí použitelný mass storage ovladač pod DOSem. A jelikož máme funkční mass storage, slot na SD kartu nic nezkazí.

Konektivitu zajistí jeden zcela obvyklý RJ45 LAN port, nezapomeneme ale ani na wi-fi. Obé funkční pod DOSem. D-SUB konektor je samozřejmostí, stejně jako dvojice PS/2 pro myš a klávesnici. A pro fajnšmekry k tomu přihodíme i infra port. Co nám zbývá? Inu, baterie! Buďme skromní, 8 hodin provozu s plným podsvícením a benchmarkem Dooma 2 berme jako OK hodnotu.

A ještě ergonomie! Je to malé, nelze čekat zázraky, ale doba pokročila, máme zkušenosti, a to, co nabízí Libretto 50 CT, vylepšeme aspoň o pár mm do všech směrů. "Kliťák" je bez debat, na touchpad tu místa není. Co bych tak ještě... no jistě, PCMCIA slot a sériový / paralelní port, protože k takovéhle mašině budeme připojovat experimenty rozličné a rozšíření mnohá! Takže snad i ten dock nakonec... V každém případě by se celá ta legrace měla vejít do 500g, kdo se má tahat s nějakou těžkou mrchou. A nic tam nebude napevno! Všechno chceme vyměnitelné a servisovatelné!

Hurá sláva, přenosné DOS / Win98 PC je na světě, a všech 24 zákazníků, co na celičkém světě mají o něco podobného zájem, skáče radostí! A Elon uléhá s pocitem, že měl ty peníze radši naházet do automatů.

A pak jsem se probudil... :(

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"O čem sním, když náhodou Steam Deck"

 • VictorCZ napsal:

  Naopak tohle je filosofie herního PC zařízení , kterou bych bral i já ( ach jak mne s tím bájným Librettem trýzníš …) . Škoda že přenosní herní bohové se dnes vzývají s prknem v ruce a na stojáka …

  • Freez napsal:

   Přesně, mě by se třeba líbila idea přenosného palmtopu s Windows nebo s Linuxem. Mě spíš furt láká sehnání IBM palmtop pc 110 tak krásný prťavý no k čemu to přirovnat , prostě mě taky štve že už se nehledí na to že by někteří ocenili výkony malý notebook velikosti knihy.

 • Doomtrooper napsal:

  Skvele napsano, pekne jsem se hned po ranu pobavil :)
  Co se tyce stroju samotnych tak za me urcite krok spravnym smerem. GPD me rozhodne prekvapilo, delaji to dobre. Uz pokukuji do ceho bych sel abych na to rozchodil co potrebuju…hmmm.

 • Rootan napsal:

  Jo něco takového by se mi taky líbilo. Jaká by asi byla cena :-)

 • Dragoun napsal:

  Pěkně shrnuto! Koukal jsem na specifikace https://www.playarena.cz/rubriky/hardware/steam-deck-mobilni-konzole-od-valve_2743.html
  A ta druhá varianta s menším diskem zatím vede. Nehodlám na tom hrát větší množství her najednou, takže by ta 256GB verze měla stačit. Paráda je pak možnost to napojit na televizi/monitor a s bezdrátovou myší a klávesnicí hrát cokoliv a kdekoliv v plné palbě! Na hotelu připojím na telku a podobně! Těším se na to a moc! :)

 • Iarmanu napsal:

  Já každou chvíli očekávám ayu neo. Doufám že ten backing bude stát za to.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle