Retroherní potenciál: pekelný HP Pavilion dv6000

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

16 patronů přispívá částkou 1758 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Před sedmi lety jsem psal článek o slastech a strastech LANek, viz LAN párty drhnoucí aneb prokletá PC! V něm jsem mimo jiné popisoval notebooky na jedné takové akci přítomné, a jeden si vysloužil povzdech "HPčko s procesorem od AMD, jemuž z chladicího otvoru šlehají plameny pekelné". Hádejte, jaké HP mi nedávno přistálo na stole?


(Btw. už jste viděli krásný LAN party hrnek? :)


Ano, jde o tento konkrétní kus, HP Pavilion dv6000 v konfiguraci AMD Turion X2 TL-50 a GeForce Go 6150. Nikdo rozumný by si to v onom roce 2007, kdy byl notebook na trhu, nekoupil, za tím si stojím, ale kupodivu je ten pekelně topící krám dnes, po 15 letech, z jistého hlediska zajímavější, než většina tehdejších příčetných notebooků. Relativně schopnější grafická karta spolu s podporou Windows XP totiž tomuhle Pavilionu zaručuje značný retroherní potenciál.

Retroherní potenciál: pekelný HP Pavilion dv6000

HP Pavilion dv6000, základní benchmarky:

3dMark 2003 1161
3dMark 2001SE 4431
3dMark 2000 3799
Quake 3 demo 1 152.4 FPS

Výsledky testů jsou to poněkud divoké, konkrétně nízké skóre v 3dMark 2000 je zarážející, testování v těchto konkrétních syntetických testech je holt problematické (čti téměř k ničemu). Aspoň ten Quake 3 hovoří jasnou řečí, pro srovnání, Pentium III 933MHz s GeForce4 MX440 dosáhne na cca 110 FPS. Těch slušných 152 FPS nám tedy naznačuje, že pro hry kolem roku 2000 tu máme výkonu nadbytek, a se snadno udržíme "ve hře" i v letech pozdějších.

Retroherní potenciál: pekelný HP Pavilion dv6000

Subjektivní dojmy z několika testovaných her

Need For Speed 5 Porsche běží v nativním 1280x800 naprosto plynule. U mladšího dílu Need For Speed 6 / Hot Pursuit 2 už jsou ovšem limity stroje znát, hra je sice plně hratelná, ale na stabilní plynulý framerate nedosáhne, nicméně není od toho daleko. Podobně je na tom OutRun 2006: Coast 2 Coast, hráči zvyklí na stabilních 60 FPS budou brblat, ale hra je naprosto v pohodě hratelná. Vyloženě překvapila první Mafia, projel jsem se po městě a nějaká zásadní zaškobrtnutí jsem neokusil.

Bez trablů běží i Warcraft III, testovací skirmish s osmy kompy na odkryté mapě šlapal čistě. Medal of Honor: Allied Assault dle očekávání šlape sametově. Nejnáročnější, co jsem zkusil, byl Morrowind, a ten se nikoli nečekaně trápí i v 1024x768. Neříkám, že by nešel hrát a dohrát, nějak takhle ho ostatně tehdy hrála většina z nás, ale dnes bych dal přednost podstatně výkonnějšímu stroji. Další trochu žravější věc byla Civilization IV, tam už se také o dokonalém pohodlí nedá mluvit, na druhou stranu je to tahovka, grafické záškuby jí lze odpustit a na nižší detaily je to skousknutelné.

Tedy - slušné! Coby retroherní stroj to může posloužit báječně. Jako vždy v podobných případech platí, že s čímkoli 2D z roku 2000 a pár let po nebude problém, na to je výkonu až až. A díky 32bit Windows XP rozběhnete i většinu Win9x her, popř. Win3.x her.

Retroherní potenciál: pekelný HP Pavilion dv6000

Má to samozřejmě i slabá místa, viz úvod. Notebook téměř stravují plameny pekelné, zvláště v aktuálních vedrech, ale abych mu nekřivdil - přepastován a vyčištěn nebyl nikdy, trocha péče by mu bezpochyby teploty o pár stupňů srazila. A i přes vyšší faktor topivosti se noťas stále uchladí, je stabilní, nepadá. Displej je adekvátní době výroby, tehdy ovšem musel platit za ty lepší, dá se s ním žít, pokud vám ovšem nevadí pololesklé provedení a lehké zabarvení do žluta. Dílenské zpracování je OK, panty ani za ty roky nepovolily. Zajímavostí je multimediální výbava, která zahrnuje dotykové ovládání nad klávesnicí a audio Altec Lansing.

Retroherní potenciál: pekelný HP Pavilion dv6000

TIP: Kdyby se vám tenhle konkrétní model dostal do rukou, tzn. RW773EA, tak až budete shánět ovladače pro zvukovou kartu, hledejte Conexant, ne Realtek.

A než mi někdo lačný napíše, že ten notes chce - už je zamluven, putuje do sbírky mistra Clouse, stejně jako předchozí Acer Aspire 1203XV :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

 • | Kategorie: PC 

Komentáře k:
"Retroherní potenciál: pekelný HP Pavilion dv6000"

 • Kokessch napsal:

  HP High Price mi nikdy nefungovaly, notebooky subnotebooky smartphone s voip a navigaci tiskarny …
  vzdy to byl oser, na ho mini nejde nic nez XP nainstalocat je to pomaly i po upgradech vypadavaj klavesy atd atd atd.

  tiskarny se kousou nejde nic

  snad jen ta kalkulacka fungovala

  a ja DEBIL to opakovane kupoval

  NIKDYYYYY

 • Viktor Špička napsal:

  A z tohoto důvodu stále doma trpím 14″ 4:3 Toshiba TecraS1 ( Pentium M 1.7Ghz , ATi9100 ) a Morrowind jsem testoval už tehdy a to kouzlo grafických chipů navíc vůči intelímu standardu z dnešních kanclů mne uchvacuje do dneška .

 • mixal11 napsal:

  Co by som dnes dal za taku klavesnicu. Fka v skupinach po 4. Power button mimo klavesnice, parada.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle