Stunts Demo Disk

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Podařilo se mi najít inzerát s disketami Stunts, o kterých jsem nikdy dřív ani neslyšel. Potisk disket působil autenticky a vypadal téměr totožně s originálkami, akorát na nich byl dodatek, že se jedná o demo. Pomyslel jsem si, že se snad jedná o neznámou a zapomenutou verzi sharewaru nebo trialu, což by představovalo revoluční objev.

Na fotkách byl také vidět kus krabice, ale nešlo si ji nijak důkladně prohlédnout. Pokud bych se prodejce nejprve vyptával, odpovědi by mohly přijít až v rámci několika dní. Jelikož hrozilo, že by to mohl kdokoliv vyfouknout, rozhodl jsem se k zakoupení. Vše po pár týdnech dorazilo a já se pustil do zkoumání. Na krabici jsem si všiml několika malých rozdílů oproti originálce, ale ten největší byl v tom, že neměla ani jednu z nálepek, které mají všechna původní vydání.

Stunts Demo Disk

Obsahem krabice není žádný manuál nebo leták. Jsou zde pouze dvě diskety (jedna 3.5" a jedna 5.25"), kdežto originálka jich čítá 6 - to mi divné nepřišlo, protože jsem věděl, že se má jednat o demo.

Stunts Demo Disk

Naštěstí, a k mému překvapení, se mi disketu podařilo načíst bez jakéhokoliv problému. Zajímavé je, že datace souborů se váže k říjnu roku 1990, kdy Stunts poprvé vyšlo.

Stunts Demo Disk

Hru jsem si úspěšně nainstaloval, což šlo provést v grafickém módu CGA nebo VGA.

Stunts Demo Disk

Po spuštění se přehraje intro, které je totožné s originální verzí. Jako fanoušek hry jsem si chtěl intro vychutnat a nechal jsem ho puštěné. Proto jsem zjistil až v menu, že je deaktivovaný všechen input od uživatele.

Stunts Demo Disk

Jedná se o demo, které je kompletně naskriptované k tomu, aby se hrálo samo. Nejprve se automaticky spustí sólo jízda s pohledem z kabiny tak, jako kdyby to hrál sám hráč. Poté se prezentuje nabídka závodních oponentů, aut a jejich barev. Nezapomene se ani na náhled do editoru tratí. To celé pokračuje závodem proti Helen Wheels, kdy se hráč snaží držet za ní, aby ve výhledu byl během jízdy co nejdéle vidět 3D model jejího auta. Nakonec se ukáže i replay celého závodu, což byla jedna z hlavních featur hry.

Zeptal jsem se původního majitele, zda k těmto disketám zná nějakou historii. Dozvěděl jsem se, že jeho rodiče provozovali v devadesátých letech game shop a toto byla součást jejich inventáře. Měli tím pádem upravenou originálku, která sloužila k marketingovým účelům. Distributor musel nechat upravit hru, vyrobit na diskety speciální štítky a rozeslat krabici retailerům, aby to ve svých prodejnách měli puštěné s tím, že hru nelze hrát. Dnes by tuto úlohu splnilo obyčejné video v podobě traileru.

Stunts Demo Disk

Díky této zvláštní originálce se nám podařilo zase o něco více nahlédnout do zákulisí tehdejší doby. Nehratelná verze hry v neoznačeném big boxu? To považuji za unikátní přírůstek do sbírky, protože s něčím podobným jsem se ještě nesetkal.

Obsah Stunts Demo Disk byl nahrán na archive.org.

Autor: Guldy

Celoživotní hráč. Fanoušek akčních filmů, scifi a fantasy. SW/LOTR nerd. Sběratel PC big boxů. Zaměstnán ve firmě Warhorse Studios.

Komentáře k:
"Stunts Demo Disk"

 • Killian napsal:

  Bola by skoda z toho nespravit nejake ISO a zarchivovat to do buducnosti – myslim, ze su nejake sluzby (mozno aj na archive.org?) kde by sa to dalo uploadnut.

 • Nox napsal:

  Zeptal ses doufam, zda neprodava z te historie i dalsi veci?

 • Doomtrooper napsal:

  Určitě zajímavý kousek do sbírky. Gratulace. Je to pravda, ke hrám na retail prodej se dávali různé propriety které nebyly určené k prodeji, plakáty, stojany, demo disky, kličenky atd. Mě se podařilo sehnat takhle pár věcí od Blizzardu, Daikatany nebo Starcraftu. Je to fajn doplňek do sbírky :)

  • Guldy napsal:

   Od Blizzardu, říkáš! Zrovna kuchtím textík k jedné takové věcičce..

   Co se týče merche, mám třeba sošky Vikingů a Treaseru goblina, který dostávali zaměstnanci jako dárky – copa máš ty?

 • Sledge (admin) napsal:

  Jak tu padlo, šup s tím na archive.org, pak dej vědět, natočil bych ten průjezd a video doplnil do článku :)

 • Jelentésmegkülönböztető Kikövetkeztethető napsal:

  A víte, že existovala i arcade verze s volantem a pedály? Hrál jsem ji v Praze někdy v devadesátých letech. Stejný příběh, jen jiné jméno.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Hard_Drivin%27

  • Sledge (admin) napsal:

   Je to jiná hra, i když uznávám, že velmi podobná. A trojici Hard Drivin‘ a STUNTS uzavírá Stunt Driver :)

   • Guldy napsal:

    Určitě by mě ale zajímalo, zda se tím inspirovali. Hard Drivin’ vyšlo v 1989, Stunts o rok později. Stunts mělo být zpočátku destruction derby, ale pak tenhle koncept zařízli. Distinctive byli už v tý době dost zkušení tvůrci závodních her, takže někoho „vykrást“ neměli zapotřebí, ale prostor pro nějaké spekulace tam je..

 • Duplode napsal:

  Great find, thanks for sharing it!

  By the way, here’s one question these files have clarified. There was a bit of confusion over whether the 1990 Brøderbund version of the game already had the opponent tracks (BERNIES.TRK, JOES.TRK, etc.), as the exact contents of the original release became shrouded in the mists of time (and floppy disk exchanges). This demo, however, has the track files dated from 1990-10-11, so it’s pretty much certain they were in the playable version as well.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle