Scénář k nové filmové Duně byl napsán v DOSu

Stát se PATRONEM
high-voltage.cz

15 patronů přispívá částkou 1694 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Věřte, nevěřte, ale je tomu skutečně tak. Eric Roth, autor scénáře k nové filmové Duně je jedním z těch starosvětců, kteří při tvůrčím procesu preferují zenové prostředí DOSu, kde vás neotravují emaily, sociální sítě a vůbec celá ta bezedná studnice snadno dosažitelného rozptýlení. Jen vy, klávesnice, pekelné soustředění a single task.

Scénář k nové filmové Duně byl napsán v DOSu

Eric Roth používání při psaní scénáře software Movie Master, což je software, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli, a který jsem se snažil vydolovat z hlubin internetu, žel marně. V každém případě tvorba scénáře v takto archaickém nástroji má ještě jednu nezanedbatelnou výhodu - tohle vám skrze síť nikdo neukradne. Tedy za předpokladu, že ten počítač s WinXP, na kterém je Movie Master spouštěn, někdo omylem nepřipojí k internetu.

A nejde jen o software. Jak si můžete všimnout ve videu výše, Eric Roth používá též velmi archivní klávesnici - logo IBM a nezaměnitelný zvuk mechanických kláves naznačují, že jde o legendární IBM Model M.

A jak probíhá odevzdání hotového scénáře? Prostřednictvím vytištěné kopie, pochopitelně. Filmová studia musí tento přístup "milovat", ale řekl bych, že scénárista filmů jako Forrest Gump či The Horse Whisperer si podobné výstřelky může dovolit. Snad jen při psaní The Postman se mu do toho vmísil nějaký virus či co :)

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"Scénář k nové filmové Duně byl napsán v DOSu"

 • Doomtrooper napsal:

  Jako vazne? Tohle je hrozne dulezity stripek informaci ktery je schopen naboostovat moralku a oceneni snimku az to pujdu shlednout. Se tesim jak malej, kdy to ma vyjit? A. Nejake info o Harkonovi? Herdek.. joooo, zas je svet o neco barvitejsi ve svete umele appkalypsy a je na co se tesit.

 • Doomtrooper napsal:

  Stages of death lol… ale krasne rozebira ten kreativni proces. Ma tam nejaky all in one computer ale ze sI k tomu vybral tuhle klavesnici mluvi za hodne. Doporucuji shlednout to video, borec vazne vi co chce delat ;) 40 stranek , refresh a zase 40 to je skvely retro mantinel. Drzim mu palce!!

  • Falcon napsal:

   Napadlo mně, že my všichni čerství, lockdownoví home-officáři se od něj máme co učit; tenhle chlap pracuje z domova už dekády a produktivitu má evidentně vychytanou. Žádný vizuální a elektronický rozptylování, 100% koncentrace :)

   • Sledge napsal:

    Já docela zdatně odstíním rušivý online svět, ale na poskakující dítě mi nějaký takový DOSový soft moc nepomůže! :)

 • King_Marty napsal:

  Duna už je v kině. Kdo je Harkon? A načemže píše George R. R. Martin?

 • Falcon napsal:

  Pokud to funguje, používá to :) Docela tomu rozumim. Má ošáhnutou klávesnici, se kterou píše pravděpodobně od začátku; software, který se nemusí učit, tiskárnu na hotové scénáře a dokonce fax, když by někdo chtěl kopii hned :-D
  Fajn analogová pracovna plná kvalitní literatury. Pracovní místo má sice totálně neergonomický a zasloužil by si neprosezenou židli, ale ani za oskarové scénáře se zase tak dobře neplatí :)

 • Doomtrooper napsal:

  Tak jsem skouknul par hodnoceni a vseobecne zhruba 3.5 z 5. Takze OK. Trochu jsem se bal to cist ale pak jsem zjistil ze nic novyho mi tam asi nevyspilujou a musim rict ze se na to tesim. Tudiz delam si mentalni plan hned po priletu do CR se podivam kde to davaj. Tedy pokud jak koukam Coronaviiira nepremuze opet zdravy rozum a vsechno nam tam nezavrou.

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Podpořit nákupem na e-shopu »
Retro podložka pod myš XGLOBE - 2mmRetro podložka pod myš XGLOBE - 2mm 197 Kč
Shadow bazar, retro herní džungle