7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

17 patronů přispívá částkou 1886 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Se slzou v oku jsem zavřel do krabice své věrné a spolehlivé EEE701, které mi bez chyby sloužilo téměř tři roky. Ovšem co naplat, ve vlastní šťávě se škvařící pomalý Celeron v kombinaci s prťavým 7" displejem patří propadlišti dějin a nezbylo než poohlédnout se po nástupci. Využil jsem akce jistého nejmenovaného veleobchodu (pokusil jsem se při tom zapomenout na veleotravné reklamy se zeleným mimozemšťanem) a pořídil si levného nástupce - EEE900.

Po hardware stránce jde o klasiku - 1.6GHz Atom, 1GB RAM a Intel GMA950 grafická karta. Pokud vlastníte nějaký netbook, máte uvnitř variaci téhož. S žádnou uváděnou starou hrou by tedy neměl být nejmenší problém.

A proč se vlastně trápím s hraním na takovém antiherním stroji? Chyba lávky, přátelé. EEE900 je aktuálně mou primární herní platformou. Má sílu PŘESNĚ na ten typ her, které mám rád. Tu zlobí širokoúhlé rozlišení, tu kompatibilita s WinXP, tu lenost DosBOXu, ale v zásadě je to dokonalý hardware na staré hry. Nevěříte? Dokážu vám to. Berte tento článek jako první ze série, další žánry budou následovat.


Dungeon Keeper 2

It's good to be bad! Soudě dle nedávné šortky máte Horned Reapera stále ve svých zvrácených myslích. A to je dobře. Vývojářům z Bullfrogu se několikrát podařilo překroutit zaběhnuté pořádky real-time strategií a Dungeon Keeper 2 je toho nejlepším důkazem. Vžijete se do role pán jeskyně a strážce podzemí. Démona z pekel, který s nenávistí (je to přece opak lásky, ne?) sobě vlastní opatruje zatuchlé podzemí a chrání jej proti nájezdům kladných, fuj, hrdinů.

S patchem 1.7 hra bez problémů běží i pod WinXP. Výběr možných rozlišení je poměrně skoupý, ale nezoufejte, stačí najít patřičné hodnoty v registrech a můžete si nastavit šířku a výšku dle libosti. Včetně netbookového rozlišení 1024x600.

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku


SimCity 3000

Simcity 2000 s lepší grafikou a nějakým tím kořením navrch. Jako primátor města budete, Pavle, dnem i nocí plánovat, budovat, přemýšlet, zlepšovat, ladit a hýčkat. To vše pro dobro vaše a především vašich malých praž.. pardon, simíků. Simíci chtějí školy, lepší dopravní spojení, efektivní policii, dostatek parků, čisté město, dobrou práci a po práci legraci. Věrní nohsledové v podobě poradců vám budou šeptat do ouška tu užitečné, tu kontraproduktivní rady. Je na vás, jak se s městem poperete!

Na netbooku vám SimCity 3000 poběží bez problému, jen je nutné se smířit s deformací vycházející z nepodpory širokoúhlých monitorů. Není to nic hrozného, ale pokud vám to bude opravdu extra vadit, hrajte radši SimCity 2000. To běží v klasickém Windows okně, tudíž je grafika OK.

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku


Civilization 2

Explore, expand, exploit, and exterminate! Jak je první díl oblíbené Civilizace geniální, tak je také podle dnešních měřítek vizuálně odporý. Nebudu vás tedy trápit líčením netušených pixelových krás a rovnou nabízím díl druhý. Chopte se hrstky patetických osadníků, vybudujte první město a na jeho základě civilizaci, jež bude vládnout světu rukou pevnou, ale spravedlivou! Vymažte své protivníky z povrchu zemského, nebo se, pokud jste sralbotka, diplomacií proleštěte skrz řitě až mezi elitu!

Civilization 2 je hra, podobně jako SimCity 2000, využívající přímo Windows oken, s rozlišením tedy není problém. V ideálním případě bych na tomto místě uvedl Civilization 3, ta si bohužel vynucuje svých 1024x768 tak nestandardně, že na rozumné hraní v netbookovských 1024x600 zapomeňte.

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku


Open TTD

Transport Tycoon ve své nejlepší inkarnaci. Mašinky. Mašinky mezi městy, mašinky z dolů do továren, mašinky s poštovními vagónky, mašinky s nákladními vagónky, mašinky na páru, mašinky elektrické. Samozřejmě, ve hře jsou přítomny i další způsoby dopravy, jako např. lodě, letadla či silniční vozidla. Ale zeptejte se každého, kdo Transport Tycoon hrál či hraje, že mašinky jsou pro nás, pravé muže, alfou a omegou. Možná právě proto dodnes tak rádi vysedáváme v nádražních restauracích.

U OpenTTD nemá cenu pozastavovat se nad technickými detaily. Běží na všem.

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku


Theme Hospital

Patients are asked not to die in the corridors! Další kousek od Bullforgu a další perla na poli real-time strategií. Doktoři vás děsí a nedokážete si představit dobrovolné hraní simulátoru nemocnice? Žádný strach. Pacienty v Theme Hospital totiž trápí choroby velmi speciální a podobně speciální je také léčba. Pacienty s nafouklou hlavou propíchneme a nahustíme na správný rozměr, o pacienty v oblečení a lá Elvis Presley se postará psychiatr, pacienty s akutní neviditelností hravě zvládne sestřička. Recepční se postarají o příjem, nepořádek a zvratky na chodbách zvládnou údržbáři. A pozor: do nemocnice sem tam zavítá VIP a ta by rozhodně neměla uklouznout po něčím natráveném obědě.

Theme Hospital je starší kousek ve 2D grafice, podobně jako u SimCity 3000 je nutné smířit se s lehkou deformací obrazu. Po pěti minutách hraní si toho ani nevšimnete.

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku


Heroes of Might and Magic 2

Možná byste na tomto místě raději viděli díl třetí. Ale já ne! Po herní stránce jsou si dvojka a trojka velmi podobné, ale pokud se mám rozhodovat mezi ručně kreslenou grafikou a renderem, vyhrává ruka. Ač můj mozek na Heroesy nikdy nestačil a já tak neustále prohrávám a prohrávám, přesto jednou za čas neodolám a nechám si v tom krásném fantasy světě zase pořádně nabančit. Především na velkých mapách má one-man-show s extrasilným hrdinou neslaví úspěchy, ale co naplat, já už to jinak hrát nebudu.

Windows verze hry funguje pod XP na netbooku špičkově, opět se ale smiřte s deformací obrazu, Heroesy 2 zvládají jen jedno rozlišení - 640x480.


Starcraft

Mohl tu snad chybět? O Starcraftu se pochopitelně aktuálně mluví v souvislosti s uvedením druhého dílu víc než dost a jakákoliv chvála směrem k prvnímu dílu je jen nošením dříví do lesa, nicméně bez tohoto blizzardího klenotu by list nebyl úplný. Je jedno, zda jste si zamilovali epický příběh single player kampaně, nebo jemné nuance nelítostného multiplayeru. Pokud máte jen trochu vřelý vztah k real-time strategiím, Starcraft už je dávno vaším oblíbeným titulem. V některém z dalších článků se starcraftům ještě pověnuji, na pátek chystám něco speciálního ;)

Opět je problém jen s rozlišením a opět nejde o nic drastického. Vaši mariňáci jsou holt trošku placatější, což na funkci mlejnku na zergské maso rozhodně nemá vliv!

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku


Zapoměl jsem na nějaký zásadní titul? Komentáře otevřeny!

Autor: Sledge

DOS, 486, retro! Sběratel starých počítačů, her a konzolí. Profesně webový desetibojař a dělník informačního věku.

Komentáře k:
"7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku"

 • Virus_3000 napsal:

  Jojo, Open TTD, Starcraft… a hlavně Theme Hospital! :)
  Ale jaxi mě minul ten Dungeon Keeper, což do budoucna napravim…

  A dovolil bych si připomenout Settlers 2. ;) To mě napadlo jako první… a zatim jako poslední… :D

 • panprase napsal:

  no mne třeba napadnul Panzer General.

 • Willy Wolf napsal:

  Velice tu postrádám Age of Empires (I i II) ;-)

 • Tonio napsal:

  Settlers 2 – buď v dosboxu nebo existuje mod Return to the Roots, ale ten je zatím ve vývoji a nemá podporu pro AI v singleplayeru.
  Age of Empires II – jak se mohlo zapomenout?
  Panzer General 2 – na toho si dělám zálusk na GOG :)
  Jagged Alliance 2 – taky tak :)
  UFO – a to se tu o něm nedávno mluvilo ;-)
  Dungeon Keeper – já měl vždycky radši první díl, ale já jsem zkrátka divnej a pokud mi k srdci přiroste hodně první díl, tak ten druhý už moc ne a na kvalitě nezáleží (Baldurs Gate, Fallout, Blood…)

  Civilization 3 by měla nějaké šachy s poměry stran zvládat – dle tohoto threadu (http://www.widescreengamingforum.com/forum/viewtopic.php?t=4100)

 • Sledge (admin) napsal:

  @Virus_3000: Zařadil jsem do přehledu jen Windows hry, přeci jenom na laborování s DOSBOXem není stavěnej každej. Ale můžu zkusit Settlers 2 Remake (10th Anniversary), pokud někde splašim originálku. Popř. jsem právě vygooglil Widelands, open source projekt settlery kopírující.

  @panprase: Já na tyhle hardcore tahovky nikdy nebyl, nic ze série Generals jsem vlastně nehrál… mám tomu dát šanci? ;)

  @Willy Wolf: Rozhodně správná připomínka! Age of Empires II jsem neměl opomenout :)

  @Tonio: Jo, ta Civ3 jde koukám k většímu rozlišení donutit, ALE jen od 1024×768 výše. Na 1024×600 máme bohužel utrum. Alespoň mě se to rozjet nepodařilo :(

 • Virus_3000 napsal:

  Sledge a Tonio:
  já mam ale na flashce stále Settlers2 Gold… a hraju je pod Windows bez DosBoxu. Jen na Win7 mi nějak nechtěly jít, ale většinou narazím na XPčka… ;) Widelands mi moc k srsti nepřirostli, ale jo, taky se dají. :)

  A jéje… Age of Empires… ty vlastně taky! :)

  Jagged Alliance a Fallout určo, ale to už jsou tahovky. I když je tu HoMaM a Civka.. takže taky asi jdou… :)

  Nicméně já jsem hlavně na autíčka. ;)

 • Sledge (admin) napsal:

  @Virus_3000: Autičíka budou následovat v dalším díle, takže jestli máš nějaký tipy, sem s nima :)

 • Thebastard napsal:

  Neviem prečo ale chýba mi jedna vec : Baldurs Gate :)

 • Tonio napsal:

  A ještě mě napadlo – co třeba takový Command and Conquer: Red Alert 2 – ha? To je retroklasická strategie! A umí widescreen a má i patch na TCP/IP :)

  No prostě je pořád co hrát :)

 • Adf napsal:

  No on ten DK2 se pod xp chova taky vselijak :)

 • tarq napsal:

  No tak když už si tady stěžujeme na to, co nám ve výčtu chybí, tak mě určitě Caesar III.
  Raději ani nechci vědět, o kolik hodin mě Caesar (a následně Pharaoh, Zeus, Emperor a všechny jejich datadisky) připravil.

 • zeal napsal:

  Vyhodil bych fujtablovskou Civilizaci 2 (ten izometrický pohled tady je prostě hnus) a nahradil ji mnohem lepší jedničkou. :) A kde je History Lines?!

 • panprase napsal:

  No toho Panzera bys měl zkusit, trávil jsem u něj nejedno léto, napříč platformami od sousedovic Chcíplíčka 486 přes PSONE a teďko PSPčko. Škoda jen, že to není pro iPhone.

 • Virus_3000 napsal:

  @Sledge: chceš tipy na autíčka? Bez jakýhokoliv třídění (a ani nevím, jestli se to dá hrát na netbooku, mam jen asi 7 let starej desktop):
  Micromashines,
  Stunts (bez dlouhýho přemejšlení),
  Need for Speed (obzvlášť 2SE, 3 a 4 v mulťochu! A jednička v singlu…),
  Lotus,
  IronMan Super Offroad,
  Ignition,
  Carmageddon (1,2, 3 už nebyla nic moc),
  Destruction Derby,
  Screamer (ta hra, ne Screamers!)

  A z novějších bych řekl třeba Stunts podobný:
  FlatOut,
  CrashDay (možnost tvorby tratí jako ve Stunts)

  A dál už si nějak nevzpomínám… Jsem po obědě a krev se odlila z mozku k žaludku… :)

  • Sabina 16bit. napsal:

   Whacky Wheels!!!

  • Sabina 16bit. napsal:

   A nechcete niekto urobiť pre nejakú pretekársku hru Veteran Mode?
   Aby tam boli na výber Trabanty,Wartburgy,Barkasy a t.p.?
   Dosť by ma potešila pretekárska hra,kde by som si mohla navoliť Trabant.
   A na 2.stranu existuje nejaký Future mód?
   Z opačného konca histórie by som zas chcela v menu vozidiel nejakú Teslu,alebo niečo iné elektrické,vodíkové,alebo hoc aj jadrové…

 • Niki napsal:

  Ted si budu pořizovat notebook, tak jsem ráda za tento článek, který mi je velmi užitečný. Já mám nejradši Theme Hospital, Sim City či City Life atd. Mám prostě nejradši budovatelské strategie. Jinak článek je nádhreně napsaný. Zasmála jsem se :-) děkuji za tento suprový článek :-)
  Nicole

 • Sledge (admin) napsal:

  (To skoro vypadá, jako bych si ty komentáře psal sám, co…? :)

  • Sabina 16bit. napsal:

   Ani nie,ešte som od Vás nenašla slabý článok,všetky sú super,tento mimoriadne super a všeobecne majú Vaše články jediné negatívum:
   Svojou návykovosťou hrozne žerú čas,lebo 1 lepší,než 2.,v každom lákavé linky na ďalšie,takže to je na úrovni „idem na 1″…chcem si prečítať 1 článok a výsledok je,že čítam 1 za 2.a celý víkend je preč aj s mojimi plánmi,že konečne pôjdem zas poskladať nejaký retrokomp…
   Máte to príliš dobré a pripravujete ma tým o čas:) …to je asi jediná možná kritika Vašich článkov…

 • Niki napsal:

  Pradon, ne notebook, ale samozřejmě netboooooook :-DD
  (-: njn, přece jenom jsem ženská :-)
  nicole

  • Sabina 16bit. napsal:

   Ja to všetko volám laptop…veď z toho NETbooku nechodím na net viac,než z iných,dokonca poslednou dobou menej a častejšie na ňom bootujem z SD karty s DOSom,než z HDD nejaký normálny OS a aj to väčšinou skôr,že si idem zálohovať sejvy,než že by som šla na net…
   …ten môj je teda asi skôr DOSbook…

 • Niki napsal:

  to Sledge:
  ani moc ne ;-)))

 • Iceman the Frozen napsal:

  Samozřejmě chybí Diablo!! Funguje i na Windows 7 a to bylo vyrubaných monster. Existuje smajlík pro zamáčknutou slzu?

 • Sledge (admin) napsal:

  @Iceman the Frozen: Diablo a strategická hra? Svěží vítr do věčné debaty „je Diablo RPG nebo ne“ ?!! :)

 • onofrius napsal:

  tento zoznam sa do velkej miery zhoduje s tym, co naozaj vo svojom kompe nosim (akurat namiesto Starcraftu mam War2 :). a samozrejme prvy Age of Empires, no prave open-remaky su zaujimave co sa tohoto tyka, myslim ze existuje aj OpenPopulous…

 • Pjenkys napsal:

  Není to sice strategie, ale jinak povedená česká hra Inquisitor na netbooku funguje dobře a je to opravdu hardcore hra.

 • Joe Nicke napsal:

  Chybí tu Red Alert 2 Yuri Revenge, Diablo 2 …. atd

 • Ladik 7 napsal:

  Když si v těch Hrách, co hraješ, na-stavíš, ro-zlišení, asi tak 800×600 , tak ten obraz, bude, v po-měru stran, asi tak 4:3, etdy, budou Černé Okraje na MONITORu, ale, pořád, lepší, než De-formovaný obraz, kdyžtak, snad, ne, a nebo, ne co, co, třeba, a nebo, jak co? :-)

 • Wazzzap napsal:

  Ahoj, jestli byste mi neporadili nějaké strategické hry ve kterých jsou samurajové.. Jednu jsem měl velice rád ale nepamatuji si jméno..

 • ojojoj napsal:

  stronghold

 • BixS napsal:

  Určitě za zmínku stojí:
  Sudden Strike
  Sudden Strike 2
  C&C: Red Alert
  C&C
  Imperial Glory
  Blitzkrieg
  Cuban Missile Crisis
  Dune
  Total Annihilation

  :-))

 • Sabina 16bit. napsal:

  Čo sa ďalej stalo s EEE701?
  Bol to ešte 4:3?
  Môj najmenší laptop je nejaký HP netbook,ešte Legacy,10″ LCD(žial‘ už 16:9), 2GB RAM DDR2, 1.6GHz Atom, 1.8TB HDD(upgradovala som ho na maximum), mám tam Win.6, 7 a 8 a na 1 oddieli je ešte 10 32,z doby,keď to bola novinka a bola som zvedavá, ale už ju nepoužívam a keďže to veselo bootuje z SD karty,FreeDOS, Windows 3.1 a staré dobré hry mám na karte a Windows 3.1 dokonca vidí celé 2GB RAM, takže DOSBox nemusím riešiť, stačí reboot, F9, vybrať ako boot device SD kartu a už som v NC a môžem si zahrať skoro(napríklad Secret Agent nie,zle sa zobrazuje) čokol’vek bez toho,aby na pozadí zbytočne bežal ďalší OS a naposledy som na tom hrala SimCity 1 pár dní v kuse(teda s pauzami na spánok,jedlo a pod., ale taká tá akcia 3 až 4 mestá za sebou z 0 na plnú mapu) a vtipné je,že na tom istom stroji som hrala aj SimCity 4 DeLuxe…no v DOSe nejde zvuk…ale nevadí,lebo tento komp mám hlavne do vlaku, keď som niekde na návšteve viac dní a pod.,také tie použitia,kedy sa nesmie robiť hluk a slúchadlá neznášam…

 • Sabina 16bit. napsal:

  Určite podporujem názor,že na zoznam patria rozhodne Age of Empires 1 a 2.
  A za seba by som dodala:
  Earth 2150,
  SimCity 4 (DeLuxe),
  Industrial Giant 2,
  Bahn,
  Railroad Tycoon,
  nejaký ten WarCraft,
  Emperor:Battle for Dune,
  a nejaké StarTrekové hry.

 • Sabina 16bit. napsal:

  A SimCity 1 samozrejme a teda odporúčam partition/SD s FreeDOSom,lebo ak odbočíme k iným žánrom hier,tak to budú z 99.9% DOSovské tituly v čele s Commanderom Keenom(všetky), BioMenace a Cosmo’s Cosmic Adventure…

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle