SimCity

(SimCity - všechny články)

Nejraritnější a nejlepší, SimCity Classic 2.0 běží i na W10

Je až neuvěřitelné, kolik různých verzí původního SimCity existuje. Když jsem před třemi lety objevil SimCity: Enhanced Cinematic Multimedia, měl jsem za to, že mám hotovo. Chyba. Včera jsem se dopátral patrně nejraritnější verze – SimCity Classic 2.0 pro Windows 95. SimCity Classic pro Windows 3.11 je poměrně známá verze, protože jde ale o 16bitovou aplikaci, na moderních 64bitových Windows jí spustit nelze. Existuje ovšem téměř utajené SimCity Classic 2.0, které je aplikací 32bitovou, která se i na moderních Windows… celý článek »

Výzva: populace v SimCity

Po výzvách akčního rázu nastal čas trochu zpomalit. Tentokrát si užijeme trochu rozvážného plánování a budovatelské výstavby. Připravil jsem balíček s osekanou verzí legendární strategie SimCity. Stahujte zde. SimCity bývalo jednou z mých oblíbených multiplayerových her. Ne, nedělám si legraci a pochopitelně dobře vím, že hra více hráčů neumí. Fór byl v předhánění se, kdo vybuduje větší a lepší město. Seděli jsme v počítačové učebně, klikali ostošest a hulákali na sebe čísla. Cílem je výzvy je tedy vybudovat co nejosídlenější… celý článek »

SimCity: Enhanced Cinematic Multimedia

Myslel jsem, že mám všechny verze prvního dílu série SimCity důkladně zmapované, nicméně hle, šeredně jsem se mýlil! Hra SimCity: Enhanced Cinematic Multimedia, známá také jako SimCity: Enhanced CD-ROM, až donedávna unikala mým slábnoucím zrakům. Pochopitelně jsem ihned svižně kliknul a zamířil do těch částí internetu, kde staré hry polozapomenuty odpočívají a čekají na zvídavé digitální archeology. Na své pouti jsem se musel proklestit skrz 401 strašlivých MegaBajtů, abych nakonec svedl lítý boj se záludným DosBoxem a jeho nečistými posluhovači… celý článek »

Micropolis: open-source SimCity

O Micropolis jste možná slyšeli v souvislosti s OLPC, oním jedovatě zeleným netbookem určeným pro dítka třetího světa. V roce 2008 byly speciálně pro projekt One Laptop Per Child uvolněny zdrojové kódy Unixové verze původního SimCity a protože si společnost Electronic Arts pochopitelně zachovává práva na značku SimCity, nese hra dále jméno Micropolis. (Neplatí to úplně doslova, verze určená přímo pro OLPC se nadále jmenuje SimCity, ale podléhá kontrole kvality ze strany EA.) Na základě původních zdrojových kódů napsaných v… celý článek »

SimCity konečně online! Nebo taky ne…

Tak se pochlubte, kdo si v první vlně zakoupil nové SimCity a pak potupně čekal, až ho vrtošivé servery pustí ke hře? Osobně jsem z důvodu always-online  “ochrany” nejnovější díl mé oblíbené série zavrhl. Jednoduše ho odmítám hrát do doby, než bude možný offline mód. Což se předpokládám nestane nikdy. Pokud si mermomocí chcete zahrát nějaké SimCity online, zkuste radši první díl, nebo pokračování SimCity 2000 na webu retrogames.cz. Bude to sice bez pyramidálních sociálních funkcí, ale poběží to kdykoliv a… celý článek »

Svěží a odpočatý mířím na festival

Je tu konec června a já vypotil pouhé tři články? Mohl bych to pokrytecky svést na okurkovou sezónu, ale místo toho nabízím upřímnou omluvu se slibem, že se polepším! ;) Lenost mě přepadla, inspirace pomálu a ty vzácné okamžiky, kdy jsem odněkud vyškrabal trochu energie, jsem věnoval jiným projektům. Teď a tady vám aspoň dám vědět, nad čím aktuálně hloubám. V první řadě je to konzole Sony Playstation 2, dovezená za pár korun z dalekého Albionu. Je to původní velký… celý článek »

7 strategických her, které nesmí chybět na vašem netbooku

Se slzou v oku jsem zavřel do krabice své věrné a spolehlivé EEE701, které mi bez chyby sloužilo téměř tři roky. Ovšem co naplat, ve vlastní šťávě se škvařící pomalý Celeron v kombinaci s prťavým 7″ displejem patří propadlišti dějin a nezbylo než poohlédnout se po nástupci. Využil jsem akce jistého nejmenovaného veleobchodu (pokusil jsem se při tom zapomenout na veleotravné reklamy se zeleným mimozemšťanem) a pořídil si levného nástupce – EEE900. Po hardware stránce jde o klasiku – 1.6GHz… celý článek »

3 hry, které vás zachrání při střevní chřipce

Přichází nečekána, nezvána, útočí ovšem o to silněji! Připoutá vás ke kýbli a k porcelánové míse, s krátkými přestávkami na postel či gauč. Ovšem frajeři si i uprostřed přívalových vln a střevních bouří najdou čas na nějaké ty staré hry. Ovšem s výběrem je třeba postupovat opatrně. V první řadě je třeba vyloučit hry, ve kterých se objevuje jídlo. Kupříkladu takový “Pizza tycoon” by se mohl ukázat jako naprosto fatální. Dále škrtněme hry vyžadující neustálou hráčovu pozornost. Battleground ve World… celý článek »

Sim City 1 – středověká asie, měsíční kolonie?

Dlouho předlouho jsem hledal graphics sety pro původní SimCity, žel neúspěšně. Ani Ancient Cities, ani Future Cities jsem nikde ke stažení neobjevil a finálním zklamáním byl mrtvý odkaz na podpsech (underdogs.info). Po několika hodinách boje s googlem jsem se nakonec obrátil na DC a stáhnul všechno, co aspoň trochu zavánělo starým Sim City 1. A co se nestalo, u přibližně 15té instalace bingo, SimCity pro Windows (tzn. SimCity Classic) i s oběma graphics sety. A i když jsem původně nechtěl… celý článek »