Heretic II – velice odlišné, avšak skvělé pokračování

Podpořit high-voltage.cz na STARTOVAČI

18 patronů přispívá částkou 2014 Kč měsíčně

Je to malé pade pro čtenáře, ale velká vzpruha pro HV! ;)

Bylo to někdy před dvaceti lety, kdy jsem rozehrál o vánočních prázdninách Heretic II. Od té doby ho hrávám, bůh ví proč, každé Vánoce. Stala se z toho taková má podivná tradice. A ani rok 2020 nebyl výjimkou.

Heretic II navazuje na první díl, ve kterém elf Corvus porazil hadího jezdce D'Sparila a je na cestě domů. Teleport ho vyplivl někde uprostřed pouště a on tam musel nějakou dobu přežívat. Naštěstí se mu nakonec podařilo s mírným zpožděním dostat do svého rodného města. A čekali byste, že město ho přivítá s otevřenou náručí, včetně jeho přátel a rodiny...

Ovšem místo toho najde město opuštěné, zničené a plné zombií. Vypadá to, že elfy přepadla děsivá nákaza (asi koronavirus), která proměnila všechny v nemyslící zabijáky. Corvus to pochopitelně chytil také, a tak mu nezbývá, než se vydat najít lék. Během své cesty navíc zjistí, že tahle nákaza nezasáhla jen jeho rodný kraj, nýbrž celý svět Parthoris. A také že nevznikla přirozeně, ale s pomocí černé magie. Kdo však za tím vším stojí? To bude nutné zjistit!

Heretic II – velice odlišné, avšak skvělé pokračování

Zatímco první Heretic byl čistokrevná doomovka, druhý na první pohled připomíná spíše Tomb Raidera, protože Corvuse tu tentokrát vidíme z pohledu třetí osoby. Ano, Heretic II je third-person akce.

Pokud si říkáte, že je to škoda, protože se v tom malinko ztratí atmosféra původní hry, tak nezoufejte. Heretic II se sice vůbec nepodobá prvnímu dílu, ale stejně je to zatraceně dobrá hra, co přináší atmosféru zcela vlastní. Navíc se hraje neskutečně příjemně. Díky třetí osobě se zde vyskytují herní mechanismy, které by nebyly v první osobě možné.

Corvus při boji s monstry může využívat magii. Ta se dělí na útočnou a obrannou. Útočná kouzla jsou pochopitelně firebally různých barev a tvarů. Je tu normální červený fireball (Flaming Fist), řetězová sprška fialových fireballů (Thunder Blast), fireball ve tvaru ostnaté koule (Iron Doom) a několik dalších.

Obranná kouzla se pak nesou v tom duchu, že Corvus kolem sebe může vytvořit kruh, co odrazí dotěrná monstra (Ring of Repulsion) nebo kolem sebe nechá kroužit miniaturní meteority, které pak samy útočí na protivníky okolo (Meteor Swarm). Dále je tu kouzelná kniha zesilující zbraně (Tome of Power) nebo vajíčko, které proměňuje nepřátelé ve slepice (Morph Ovum).

Kromě kouzlení má Corvus i normální zbraně. Z prvního dílu se vrátilo Hellstaff. A kromě něj je tu i několik druhů luků. Jeden luk třeba střílí výbušné šípy (Phoenix Bow), jiný zase na nepřátelé sešle ohnivý déšť (Storm Bow).

Heretic II – velice odlišné, avšak skvělé pokračování

Kromě toho má Corvus ještě tyč. S tou se dají dělat různá komba a různé skopičiny. Corvus se také umí od tyče odrazit při skoku, čímž doskočí mnohem dál. Velice užitečná věcička.

Ti pozornější si jistě u kouzel a zbraní všimli řady odkazů na první díl.

Corvus na své cestě ještě může narazit na řadu svatyní, které fungují jako power-upy. Některé vám přikouzlí různé druhy štítů, jiné doplní manu, zdraví, zvyšují dočasně kapacity plic, díky čemuž déle vydržíte pod vodou, nebo přikouzlí malou svítící kouli, co kolem vás poletuje a osvětluje tmavá místa.

Kromě akční stránky hry je nutné dodat, že Heretic II je také adventurou. Podobně jako třeba HeXen či HeXen II. Ale pokud nemáte rádi hledání hromady různých předmětů, tlačítek a otravný backtracking, tak netřeba panikařit. Heretic II je daleko přehlednější a lineárnější než oba HeXeni. A dokonce možná i víc než Quake II.

Heretic II – velice odlišné, avšak skvělé pokračování

Tak na 90 % vždy víte, který předmět potřebujete, kde ho najdete a kam ho máte donést. Snad jen pasáž, která se odehrává v Andorii, je lehce matoucí. Nepříliš přehledný je i závěr, odehrávající se ve velkém paláci. Nicméně zbytek hry naprosto hezky plyne bez jediného problému.

Kdybych měl ještě něco vytknout, tak engine dělá občas různé psí kusy (a ano, tahle hra běží na Quake II engine). Například na zdi visí pochodeň a Corvus se někdy o ni zasekne. Jindy dokonce pochodeň chápe jako plošinku, které se musí chytit a vyšplhat nahoru. Plamen na svíčce vám následně začne dávat damage. Fakt super! Takových podivností je tu ovšem celá řada.

Tak to byl Heretic II. Naprosto skvělé pokračování, které se sice hodně liší od prvního dílu, ale to nevadí, protože je to jinak velice povedená hra.

Hru je jinak celkem porod rozjet na Win10. Zkoušel jsem různé kopie z různých zdrojů a u některých třeba nefunguje save/load a snaha hru uložit či nahrát akorát způsobí pád. Nejlíp mi funguje má úplně původní kopie, ale ta na některých místech a v určitých situacích vyhodí bug a spadne. Bohužel se Heretic II neprodává na GOGu ani na Steamu a neexistuje žádná optimalizace na moderní systémy. Smůla.

Heretic II – velice odlišné, avšak skvělé pokračování

Autor: Pollux

Rád hraju starší hry a pak o nich sepisuji své dojmy do textů a následně s nimi spamuju internet.

Komentáře k:
"Heretic II – velice odlišné, avšak skvělé pokračování"

 • Doomtrooper napsal:

  Taky porad cekam na nejakou vylepsenou verzi co se kompatibility tyce.
  Graficky update rozliseni by se taky hodil.
  Nakonec jsem to v pohode rozbehl na Win 7 a to funguje dobre.

  • PClama napsal:

   Ono to celkem hezky šlape i na integrovaných grafikách Intelu (4500MHD). Notebooků s tímto HW se všude válí hromady za pár šupů :)

 • Spiky napsal:

  Snad raz pride cas aj na tento kusok. Ked sa na GOG dostalo Wizardry 8, nic nie je nemozne :)

 • Concionator napsal:

  Snad se jednou dočkáme, u téhle hry by to určitě stálo za to… Dík za recenzi!

Přidej komentář (přihlášení / registrace)

(Komentáře s více jak 2 odkazy musí počkat na schválení.)

Podpořit finančním příspěvkem »
Shadow bazar, retro herní džungle